چرا اینا اینجورین؟ چرا ما اینجوری ایم؟

چرا اینا اینجورین؟ چرا ما اینجوری ایم؟

دیروز سر کلاس بودیم و استاد داشت راجع به زانو و حالتهای مختلف انحنای زانو درس میداد. بعد گفت اگه کسی از بین دانشجوها انحنای زانو داره، بیاد جلوی کلاس تا بقیه هم ببینند. دو تا از دخترهای کلاس رفتن جلوی کلاس و تو زاویه های مختلف ایستادند. هر دو بسیار خوشگل و خوش اندام با شلوارهای تنگ و چسبان که جلوی چشم ۳۰ همکلاسی خودشون میچرخیدند تا بقیه از زاویه های مختلف نگاهشون کنند.

اما من حواسم اصلا به زانوهاشون نبود. نگاهم جای دیگری بود. نگاهم به پسران کلاس بود. چیزی که بیشتر از همه بهش دقت میکردم نوع نگاه و واکنش پسرهای کلاس بود. خیلی سریع دور و برم رو نگاه میکردم تا ببینم بقیه به کجا نگاه میکنند. ببینم چند نفر دارن هیز بازی در میارن. چند نفر متلک میندازن یا شوخی میکنند. چند نفر لذت میبرن!

دیدم چند نفر از پسرها داشتند با هم حرف میزدند و روی جزوه های هم تمرکز کرده بودن و اصلا عین خیالشون نبود.

بقیه پسرها هم از خط نگاهشون مشخص بود که داشتند فقط به زانوها نگاه میکردند و تند تند نت برمیداشتند.

تجربهء اولی نبود که متوجه چنین تفاوتی بین نگاه جامعه به اندام زن میشدم. قبلا هم رفتارهای مشابه چه در کانادا و چه در سوئد دیده بودم.

با خودم میگفتم برای اینکه نگاه مردان جامعه هرز نباشه، برای اینکه فکر و ذکر مردان جامعه مو و بدن زنان نباشه، برای اینکه زنان جامعه به اون حدی از امنیت و آسایش برسن که خیلی راحت و با اعتماد بنفس و عادی جلوی جمع بایستند و چرخ بزنن، نیازی نیست که زیر چادر و نقاب و حجاب پیچیده بشن. کافیه آموزش داده بشه. کافیه تمرین شده باشه. کافیه فرهنگ سازی شده باشه. کافیه تربیت درستی شده باشه.

کافیه در  محیط و آدمهایی که با آنها معاشرت میکنیم رفتاری هنجار یا ناهنجار شده باشه. شاید همین پسران کلاس ما اگر در جامعه ای دیگر رشد پیدا کرده بودند نگاهشان و ساعتها بحث و گفتگویشان بعد از کلاس راجع به باسن دختران کلاسشون بود. اما اینجا و حداقل بین همکلاسی های من چنین رفتار و نگاهی وجود نداشت.

یک دیدگاه برای ”چرا اینا اینجورین؟ چرا ما اینجوری ایم؟

 1. تو همانی که می اندیشی…رفتار هر کسی بازتاب آموزش و باورهای شکل گرفته در دوران زندگیش هست.پس شاید بزرگترین و مهمترین تفاوت ما انسانها در نوع نگرش و بینش ماست.اگر خوب.انسانی و اخلاقی و البته از نوع آزادی و احترام و حرمت انسانی رفتار کردیم میشویم خوب و اگر در مسیر تفتیش عقاید.فروکاستن انسان در حد الزام به باورهای مذهبی و نیز فروکاستن خدا به یک موجود انتقام جو و محتاج تشکر عمل کردیم که میشویم بد…یعنی امروز ایرانی ….. .

  پسندیده شده توسط 1 نفر

 2. سلام، البته که این موضوع را به این سادگی ها نمیشه تحلیلش کرد،
  اگر شما هم مثل 99 درصد دیگه مردها پورن مصرف میکردید یا در حال مصرف هستید، به راحتی دچار چنین
  مشکلاتی می شوید. که خود مصرف پورن نیز به ده ها عامل دیگر برمیگرده. تازه این قضیه یک عامل دخیل در چنین
  تفکری است.
  چنین مشکلاتی آنقدر عمیق هستند که شما نمی توانید با طرح سوالاتی مثل «چرا ما اینجوری هستیم؟» بهشون نزدیک
  شوید و از وضعیت فعلی گله کنید.
  مخاطب وبلاگ شما با طرح چنین مطالب انتقادی، فقط تشویق می شود تا مثل شما از وضعیت فعلی گله و شکایت
  کند و در عین حال به راه حلی هم دست پیدا نکند.
  تشکر

  پسندیده شده توسط 1 نفر

  • ممنون. البته من تحلیل نکردم و سعی کردم طرح سوال کنم. اما در مورد پورن، چرا فکر میکنید مخصوص ایران است و غیرایرانیها مصرف نمیکنند. اتفاقا مخاطب و مشتری اصلی این صنعت همین ها هستند نه ما!
   ولی در کل درسته، این موضوع خیلی پیچیده است و نمیشه به این سادگی تحلیل کرد

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s