بشر

یک بحثی در «تحلیل تاریخ تکامل بشر» هست که میگه انسان در چرخه‌ی طبیعت، پیش از آنکه دستش به آتش و فلز و سلاح باز بشه، در میانه های چرخه ی اکوسیستم قرار داشته. یعنی شکارچی حیوانات کوچکتر مثل خرگوش و قورباغه بوده اما طعمه ی حیوانات درنده مثل شیر و پلنگ.
بعداْ با دستیابی به سلاح، از اواسط چرخه بطور ناگهانی جهشی به صدر چرخه‌ی حیات پیدا میکنه درحالیکه از لحاظ جسمانی و روانی آمادگی حضور در چنین جایگاهی رو نداشته. article-2640717-1E3F8B6100000578-512_634x363
درست مثل اینکه بطور ناگهانی قدرت گرگ را به یک گوسفند بدهند. اون گوسفند نمیدونه که چطور باید از این قدرت جدیدش استفاده‌ی درست غریزی داشته باشه.
نتیجه اش میشه تمام جنایاتی که بشر در طول تاریخ تکاملش انجام داده. علیه خودش، علیه سایر جانداران و علیه محیط پیرامونش.
شاید یک ترس همیشگی و نهفته در وجود انسان بوده و هست که مبادا روزی این جایگاه برترین مخلوقات بودن را از دست بده. برای همین هم به هر کار دست میزنه و به هر جایی سر میزنه تا بتونه سیطره و تسلط خودش رو بر همه چیز و همه کس حفظ کنه.

یک دیدگاه برای ”بشر

  1. اين كه انسان در گذشته ها در اواسط زنجيره غذايي بوده حرف درستي نيست. با نگاهي به زندگي انسان هايي كه امروز در مناطق دور دست و بدون كوچكترين آثاري از تكنولوژي زندگي مي كنند، مثلا بوش من هاي افريقا يا بوميان آمازون و … معلوم مي شود كه انسان با كمك هوش برتر خود نسبت به حيوانات، انسان هميشه در راس هرم تغذيه و به اصطلاح يك apex predator بوده است

    لایک

    • ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ. ﻫﻤﻮﻧﻂﻮر ﻛﻪ ﻧﻮﺷﺘﻢ ﻗﺒﻞ اﺯ ﺩﺳﺘﻴﺎﺑﻲ ﺑﻪ ﺳﻼﺡ اﻧﺴﺎﻥ ﺩﺭ اﻭاﺳﻄ ﺯﻧﺠﻴﺮﻩ ﻏﺬاﻳﻲ ﺑﻮﺩﻩ و اﻳﻦ ﻳﻚ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻋﻠﻤﻲ ﺛﺎﺑﺖ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ﻧﻪ ﻧﻆﺮ ﺷﺨﺼﻲ ﺑﻨﺪﻩ.

      لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s